Current Officeholders Information

                               San Luis Obispo County Officeholders as of January 20, 2017

FEDERAL OFFICES

PRESIDENT OF THE UNITED STATES

DONALD TRUMP   (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES: Noon 01/20/2021

U.S. Const., amend. XX

VICE PRESIDENT OF THE UNITED STATES

MIKE PENCE  (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES: Noon 01/20/2021

U.S. Const., amend. XX

UNITED STATES SENATOR

KAMALA D. HARRIS  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Six Years

TERM EXPIRES: Noon 01/03/2023

U.S. Const., amend. XX

UNITED STATES SENATOR

DIANNE  FEINSTEIN  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Six Years

TERM EXPIRES: Noon 01/03/2019

U.S. Const., amend. XX

U. S. REPRESENTATIVE IN CONGRESS, 24TH DISTRICT 

SALUD CARBAJAL  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Two Years

TERM EXPIRES: Noon 01/03/2019

U.S. Const., amend. XX

STATE OFFICES

GOVERNOR

JERRY BROWN   (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. V, §2

LIEUTENANT GOVERNOR

GAVIN NEWSOM (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. V, §11

SECRETARY OF STATE

ALEX PADILLA  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. V, §11

CONTROLLER

BETTY T. YEE  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. V, §11

TREASURER

JOHN CHIANG  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. V, §11

Acting ATTORNEY GENERAL

A.G. HARRISS (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. V, §11

INSURANCE COMMISSIONER

DAVE JONES  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. V, §11

MEMBER, STATE BOARD OF EQUALIZATION, 1ST DISTRICT

GEORGE RUNNER (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. XIII, §17

STATE SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION

TOM TORLAKSON (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. IX, §2

STATE SENATOR, 17TH DISTRICT

BILL MONNING (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  12/07/2020

CA Const., Art. IV, §2

MEMBER OF THE STATE ASSEMBLY, 35TH DISTRICT

JORDAN CUNNINGHAM (Republican)

TERM OF OFFICE:  Two Years

 

TERM EXPIRES:  12/03/2018

CA Const., Art. IV, §2

JUDGE OF THE SUPERIOR COURT

OFFICE #1

GAYLE PERON (Republican)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5473

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/02/2023

CA Const., Art. VI, §6

 

OFFICE #2    

VACANT SEAT (Michael L Duffy, Republican, Retired 9/9/16)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5420

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. VI, §16

 

OFFICE #3

RITA FEDERMAN  (Democratic)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5473

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/05/2021

CA Const., Art. VI, §16

 

OFFICE #4

BARRY T LA BARBERA   (No Party Preference)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5420

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. VI, §16

 

OFFICE #5

GINGER E GARRETT  (Democratic)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5936

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/05/2021

CA Const., Art. VI, §16

 

OFFICE #6

JACQUELYN DUFFY  (Democratic)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5936

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. VI, §16

 

OFFICE #7

CHARLES STEVENS CRANDALL  (Democratic)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5936

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

CA Const., Art. VI, §16

 

OFFICE #8

VACANT SEAT

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5420

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/05/2021

CA Const., Art. VI, §16

 

OFFICE #9

TANA COATES  (Democratic)   

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5936

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/05/2021

CA Const., Art. VI, §16

OFFICE #10

DODIE A HARMAN  (Democratic)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5936

TERM OF OFFICE:  Six Years

TERM EXPIRES:  01/02/2023

CA Const., Art. VI, §16

OFFICE #11

VACANT SEAT  (John Trice, Republican, Retired 06/15/17) 

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5936

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/05/2021

CA Const., Art. VI, §16

OFFICE #12

LINDA D. HURST  (Republican)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5936

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

 

TERM EXPIRES:  01/02/2023

CA Const., Art. VI, §16

OFFICE #13

CRAIG VAN ROOYEN (Democratic)

1035 Palm St. Rm 385 San Luis Obispo, CA 93408

Phone: (805) 781-5936

TERM OF OFFICE:  Six Years

 

 

TERM EXPIRES:  01/02/2023

CA Const., Art. VI, §16

COUNTY SUPERVISORS

1ST DISTRICT BOARD OF SUPERVISOR

JOHN PESCHONG  (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES:  01/04/2021

Gov't. Code §24200

2ND DISTRICT BOARD OF SUPERVISOR

BRUCE S GIBSON  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

Gov't. Code §24200

3RD DISTRICT BOARD OF SUPERVISOR

ADAM HILL  (Democratic)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES:  01/04/2021

Gov't. Code §24200

4TH DISTRICT BOARD OF SUPERVISOR

LYNN COMPTON  (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

Gov't. Code §24200

5TH DISTRICT BOARD OF SUPERVISOR

DEBBIE ARNOLD  (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES:  01/04/2021

Gov't. Code §24200

COUNTY OFFICES

ASSESSOR

TOM J BORDONARO, JR  (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES:  01/07/2019

Gov't. Code §24200

AUDITOR-CONTROLLER- TREASURER- TAX COLLECTOR

JAMES ERB  (No Party Preference)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES:  01/07/2019

Gov't. Code §24200

COUNTY CLERK-RECORDER

TOMMY GONG  (No Party Preference)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES:  01/07/2019

Gov't. Code §24200

COUNTY SUPERINTENDENT OF SCHOOLS

JAMES BRESCIA  (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

TERM EXPIRES:  01/07/2019

Gov't. Code §24200

DISTRICT ATTORNEY

DAN DOW  (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

Gov't. Code §24200

SHERIFF-CORONER

IAN PARKINSON  (Republican)

TERM OF OFFICE:  Four Years

 

TERM EXPIRES:  01/07/2019

Gov't. Code §24200

QUALIFIED POLITICAL PARTIES

AMERICAN INDPENDENT PARTY

476 Deodara St. Vacaville, CA 95688-2637

REPUBLICAN PARTY

1121 L St. Ste. #207 Sacramento, CA 95814

DEMOCRATIC PARTY

1830 9th St Sacramento, CA 95811

SLO Democratic Headquarters & Co. Central Committee

75 Higuera St. SLO, CA 93401 / P.O. Box 15155, SLO, CA 93406

GREEN PARTY

5110 N. Wishon Ave. #201 Fresno, CA 93704

 SLO Green County Council 

P.O.Box 13244, SLO, CA 93406

LIBERTARIAN PARTY

770 L St. Ste. #950 Sacramento, CA 95814-3361

SLO Republican Headquarters & Co. Central Committee

P.O.Box 1075, SLO, CA 93401

PEACE AND FREEDOM PARTY

20212 Harvard Way Riverside, CA 92507

League of Women Voters

P.O.Box 4210, SLO, CA 93403

   CITY OFFICES

For a list of City Officeholders (e.g. Mayor, City Council Member), contact the specific city office.

City of Arroyo Grande

Phone: (805) 473-5400

City of Paso Robles

Phone: (805) 227-7276

City of Atascadero

Phone: (805) 461-5000

City of Pismo Beach

Phone: (805) 773-4657

City of Grover Beach

Phone: (805) 473-4568

City of San Luis Obispo

Phone: (805) 781-7100

City of Morro Bay

Phone: (805) 772-6200

 

 

Local School District and Special District Officeholders

For a list of officeholders of local school districts and special districts (community services, water, fire protection, sanitary, harbor, health care), call the Clerk-Recorder office at (805) 781-5228 or contact the specific district office.